Україна має якнайшвидше отримати заморожені активи РФ
Президент України Володимир Зеленський наголосив на необхідності якнайшвидше конфіскувати заморожені російські активи, що перебувають у західних країнах. Про це він заявив під час пресконференції в Парижі після зустрічі лідерів так званої “коаліції охочих”, повідомив Офіс президента.
«Якщо говорити саме про заморожені російські активи, є кілька програм ЄС, і завдяки ним надходять інвестиції через податок на ці активи. Але найнадійніше — мати право витрачати ці кошти на те, що Росія руйнує: відновлення армійської логістики, будівництво бомбосховищ для дітей, у школах, університетах, лікарнях», — сказав Зеленський.
Президент також пояснив, чому активи слід передати Україні без зволікань: «Якщо не знайти механізм не лише замороження, а й передачі цих активів, після війни ми ще роками будемо з ними за них боротися. Щоб уникнути цього — треба діяти зараз».
Після вторгнення Росії в Україну країни Заходу заморозили близько $300 млрд активів Центробанку РФ. Значна частина з них — орієнтовно $190 млрд — розміщена в бельгійському депозитарії Euroclear. Ще частину — у США.
Протягом останнього року союзники обговорювали можливість використання цих коштів для відбудови України, але згоди поки не досягли. Наразі G7 розглядає варіант використання відсотків від заморожених активів — орієнтовно $50 млрд щороку — як джерела кредитної допомоги для України.
14 січня 2025 року CNN повідомляло, що США намагаються переконати союзників перевести $300 млрд на спеціальний умовний рахунок (ескроу), який можна буде використати лише в разі підписання мирної угоди з РФ.
За даними Financial Times, Франція та Німеччина також вивчають можливість арешту до €200 млрд активів, якщо Росія порушить ймовірну угоду про припинення вогню.
Тема конфіскації заморожених активів лишається актуальною як для українського уряду, так і для міжнародних партнерів, особливо у контексті подальшої підтримки післявоєнної відбудови та безпеки України.