Київ обговорив з Вашингтоном угоду про надра: США не заперечили проти занепокоєнь – Bloomberg

Українські урядовці провели відеозв’язок із представниками США, щоб обговорити проєкт економічної угоди про доступ до українських надр. Про це повідомило Bloomberg із посиланням на джерело, обізнане з деталями перемовин.
Під час розмови Київ висловив занепокоєння щодо поточної версії угоди, яка, за словами джерела, є невигідною для України й може створити перешкоди на шляху до ЄС. Американська сторона не висловила заперечень, що, на думку джерела, може свідчити про готовність до внесення змін.
Україна планує передати Вашингтону свої офіційні поправки, але, як стверджують джерела, попереду ще тривалий процес досягнення компромісу.
Що передбачає проєкт угоди
Проєкт, з яким ознайомилися журналісти Bloomberg, надає контроль США над майбутніми інвестиціями в українську інфраструктуру та надра без обмеження в часі.
Серед ключових положень:
- США контролюють усі великі інвестиції у сфері ресурсів.
- Угода зобов’язує Україну повернути військову та економічну допомогу, надану США з початку повномасштабної війни.
- Документ, за словами джерела, може підірвати євроінтеграційний курс України.
Домовленість про розроблення українських надр між Україною та США обговорюється з лютого 2025 року. Спочатку йшлося про рідкісноземельні метали, але згодом угоду розширили й на інші корисні копалини та енергоресурси.
Україна наполягає на наданні чітких гарантій безпеки та неприпустимості компенсації допомоги. Президент Володимир Зеленський підкреслив, що Україна не повинна визнавати міжнародні гранти як борги.
Спроба підписати угоду у Вашингтоні 28 лютого завершилася провалом через конфлікт між делегаціями. Після цього перемовини перенесли до Саудівської Аравії, де нової угоди також не досягли.
Станом на 29 березня українська делегація продовжує аналіз документу, а джерела називають проєкт «кроком назад». Київ побоюється втрати суверенітету та економічної самостійності.
Американські ЗМІ повідомляють, що у нинішньому форматі документ навряд чи буде підписаний. Україна наполягає на змінах, які дозволять захистити її інтереси як держави та майбутнього члена ЄС.