НАШІ НАУКОВІ ТА ПРАКТИЧНІ ДОСЯГНЕННЯ

Розширення співпраці і координація спільної роботи з партнерами

Реалізація основних напрямів роботи стала ефективною завдяки постійній, налагодженій співпраці з міжнародними та національними партнерами, що зацікавлені у забезпеченні гендерного паритету, захисту прав і свобод людини, протидії дискримінації та гендерно обумовленому насильству. Серед них:

міжнародні організації: Офіс Ради Європи в України, Фонд у галузі народонаселення ООН, Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, ОБСЄ, Міжнародна організація «Ла-Страда Україна», проект ЄС «Право-Justice»;

органи державної влади та місцевого самоврядування: Міністерство соціальної політики України, Міністерство внутрішніх справ України, Дніпропетровська обласна державна адміністрація, Дніпропетровська обласна рада, Головне територіальне управління юстиції у Дніпропетровській області, Головне управління національної поліції в Дніпропетровській області;

інститути громадянського суспільства: ВГО «Асоціація українських правників», ВГО «Українська асоціація представниць правоохоронних органів», ГО «Гендерний клуб «Дніпро», ГО «Промінь», ГО «Жінки Плюс».

У 2019 року розширено науково-практичну співпрацю з національними експертами у сфері протидії соціальними проблемами та визначення перспективних напрямків і планів спільної роботи. Обговорено спільну діяльність у сфері протидії домашньому насильству і насильству щодо дітей, гендерній дискримінації, проблемам захисту внутрішньо переміщених осіб з вітчизняними експертами та фахівцями з Німеччини, Литви та Хорватії.

Для гармонізації роботи у сфері забезпечення гендерної рівності 17 вересня 2019 р. відбулась зустріч із радницею Міністра внутрішніх справ України з гендерних питань Вікторією Арнаутовою, яка відмітила активну діяльність, що здійснюється колективом Навчально-наукової лабораторії дослідження проблем правового статусу внутрішньо переміщених осіб та забезпечення гендерної рівності.

11 жовтня на зустріч з керівництвом Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, науковими співробітниками Навчально-наукової лабораторії дослідження проблем правового статусу ВПО та забезпечення гендерної рівності завітала заступник Міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко. Ректор Андрій Фоменко представив плани наукового колективу щодо забезпечення гендерної рівності в Дніпропетровському регіоні та державі загалом. За результатами зустрічі Катерина Павліченко відзначила активну роботу колективу і подякувала, що серед широкої тематики дослідження, особлива увага приділяється домашньому насильству, гендерній рівності у військовій організації. До бібліотеки Міністерства внутрішніх справ України передано комплект наукових праць, підготовлений з гендерної тематики.

 

Науково-організаційна діяльність у сфері забезпечення гендерної рівності та захисту прав людини

З проблем забезпечення гендерної рівності та протидії проявам гендерно обумовленого насильства проведено низку науково практичних заходів, орієнтованих на цільове вирішення соціальних проблем. Основні науково-практичні заходи були спрямовані на теоретичне та прикладне забезпечення гендерної рівності, прав внутрішньо переміщених осіб, протидії домашньому насильству, а також привернення уваги громадськості, державного сектору до існуючих проблем у цих сферах.

З проблематики забезпечення гендерної рівності та захисту прав людини проведено понад 50 науково-практичних заходів міжнародного, всеукраїнського та регіонального рівня. Основні з них: 19 травня 2017 р. – Круглий стіл «Гендерна рівність та гендерна недискримінація в освітній сфері: сучасні проблеми та шляхи їх вирішення», м. Дніпро;

08 грудня 2017 р. – Міжнародний форум «Політика попередження та протидії гендерному насильству в Україні: імплементація міжнародних стандартів та проблеми суспільного сприйняття», м. Дніпро, Дніпропетровська ОДА; червень 2017, 2018, 2019 рр. – Всеукраїнський форум «Рівні права – великі можливості», м. Дніпро; Економічний форум «Dnipro Economic Forum», м. Дніпро;

22 лютого 2018 р. – Круглий стіл «Стратегія імплементації нового законодавства України в сфері запобігання та протидії насильству за ознакою статі», м. Дніпро; 27 лютого 2018 р. – Семінар «Сприяння реалізації прав і свобод громадян: міжнародні стандарти», м. Дніпро; 16 травня 2018 р. – Всеукраїнська-науково практична конференція «Актуальні проблеми вітчизняного права в дослідженнях молодих вчених у світлі евроінтеграційних досліджень», м. Дніпро; 31 травня 2018 р. – Круглий стіл «Сучасний погляд на гендерну політику», м. Дніпро; 18 червня 2018 р. – Круглий стіл «Проблеми захисту прав і свобод внутрішньо переміщених осіб: вітчизняний та зарубіжний досвід», м. Дніпро; 07 грудня 2018 р. – Регіональна конференція «Протидія гендерно обумовленому насильству в Україні: правовий захист та реабілтація жертв», м. Дніпро; Квітень 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 рр. – Міжнародний студентський саміт «Права людини в умовах сучасних глобалізаційних викликів», м. Дніпро, ДДУВС;

17 травня 2019 р. – Форум «Рівні права-великі можливості», м. Новомосковськ; 15 травня 2019 р. – Круглий стіл «Внутрішньо переміщені особи: проблеми повернення та інтеграції на місцях попереднього проживання», м. Дніпро, ДДУВС; 07 вересня 2019 р. – Регіональна конференція для фахівців «Концепція реалізації завдань запобігання домашньому насильству», м. Дніпро, Дніпропетровська ОДА; 31 жовтня 2019 р. – Міжнародний семінар «Проблеми, що виникають у поліцейських об’єднаних територіальних громад при запобіганні та протидії домашньому насильству», м. Дніпро, ДДУВС; 09 рудня 2019 р. – Міжнародна науково-практична конференція «Права людини та юридична практика їх захисту: основні напрями взаємовпливу та підвищення ефективності в умовах глобалізованого суспільства», м. Дніпро та багато інших.

В якості експертів наукові співробітники виступили на понад 60 науково-практичних заходах, за організації міжнародних та національних партнерів, це зокрема: семінар «Міжвідомче реагування на гендерно-обумовлене насильство у контексті надання допомоги постраждалим від конфлікту на сході України», м. Київ; 25 вересня 2017 р. – Форум «Разом за Україну, вільну від насильства щодо жінок», м. Київ; 29 вересня 2017 р. – Семінар-практикум «Перспективні напрямки зміцнення механізмів забезпечення гендерної рівності в Україні», м. Київ; 3 жовтня 2017 р. – І Харківський міжнародний юридичний форум «Право та проблеми сталого розвитку в глобалізаційному світі», м. Харків; 16-17 листопада 2017 р. – Семінар «Попередження проявів сексистської реклами: інструменти місцевих органів влади та взаємодія із громадянським суспільством», м. Дніпро;

05 грудня 2017 р. – Семінар «Захист прав людини: впровадження Конвенції про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок», м. Харків; 03-04 квітня 2018 р. – Міжнародна конференція «Права біженців та внутрішньо переміщених осіб: кращі європейські практики та шляхи їх імплементації в Україні», м. Харків; 5 липня 2018 р. – Круглий стіл «Відновлення суверенітету і територіальної цілісності країни, деокупація і реінтеграція тимчасово окупованих територій», м. Дніпро; 3 жовтня 2018 р. – Круглий стіл «Парламентський контроль у сфері публічних фінансів», м. Київ; 14 лютого 2019 р. – виїзне засідання Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України «Вища освіта України: стан законодавчого забезпечення проблеми та напрями формування», м. Дніпро, Дніпропетровська ОДА; 21 березня 2019 р. – робоча нарада «Реагування на домашнє насильство та насильство за ознакою статі: паспорт реформ та бачення подальших кроків», м. Київ, Міністерство соціальної політики України; 22 травня 2019 р. – Міжнародна конференція «Вдосконалення правової бази, судових практик та тренінгових програм з питань внутрішнього переміщення», м. Київ; 24 жовтня 2019 р. – круглий стіл з питань інституалізації послуг для осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі, м. Дніпро, Дніпропетровська ОДА; 03 грудня 2019 р. – ІІ конференція «Лідерство: баланс професійного та особистого. Надихати. Мотивувати. Залишатися собою», м. Київ, Міжнародний центр культури і мистецтв та ін.

Окремої уваги заслуговують заходи, що проводить Міністерство внутрішніх справ України з питань гендерної рівності, в яких беруть участь співробітники ДДУВС:

9 жовтня 2018 р. – Всеукраїнський форум «Гендерна політика МВС: рівні можливості кожному» в рамках проекту Координатора проектів ОБСЄ в Україні «Інтегрування кращого міжнародного досвіду у систему освіти поліції в Україні» (м. Київ).

10 жовтня 2019 р. – форум «Подвиг не знає статі» за ініціативи Міністерства внутрішніх справ України та за підтримки ООН Жінки в Україні. Мата форуму – розповісти про досягнення сектору безпеки, які зроблені в напрямку забезпечення рівних прав та можливостей для жінок та чоловіків – гендерної рівності (м. Київ).

03 грудня 2019 р. – ІІ конференція «Лідерство: баланс професійного та особистого. Надихати. Мотивувати. Залишатися собою». Мета – обговорення питань жіночого лідерства – проблем, можливостей та успіхів у забезпеченні гендерного балансу у правоохоронних органах України та інших країн, а також балансу між професійними та особистими аспектами у житті правоохоронців. В межах заходу відбулося дві панелі: І. Особистий досвід: історії лідерства, балансу та натхнення. ІІ. У пошуках балансу: чоловічий погляд. Організатор: Міністерство внутрішніх справ України та ВГО «Українська асоціація представниць правоохоронних органів» (м. Київ).

06 грудня 2019 р. – практична конференція «Прогрес та виклики на шляху реалізації гендерної політики у діяльності органів системи МВС». Мета – презентація результатів роботи щодо впровадження гендерної політики з 2018 по 2019 р., обмін досвідом, підсумки роботи та перспективи співпраці з міжнародними організаціями. Практична конференція охопила декілька секцій: «Міжнародна підтримка реалізації гендерної політики в органах системи МВС», «Запобігання та протидія домашньому насильству», «Врахування гендерного аспекту в закладах вищої освіти сектору безпеки та оборони». Організатори: Міністерство внутрішніх справ України, Координатор проектів ОБСЄ в Україні, ООН Жінки в Україні (м. Київ).

ДДУВС співпрацює з Проектом Ради Європи «Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень» (керівник – Ганна Христова, д.ю.н., доцент). Серед низки спільних заходів найвагоміші ті, що присвячені міждержавній співпраці у вирішенні проблем внутрішнього переміщення.

18 червня 2018 р. Навчально-наукова лабораторія дослідження проблем правового статусу ВПО та забезпечення гендерної рівності провела круглий стіл «Проблеми захисту прав і свобод внутрішньо переміщених осіб: вітчизняний та зарубіжний досвід». Мета – пошук шляхів врегулювання військового конфлікту на території України в рамках міжвідомчого співробітництва, пошук ефективних шляхів захисту прав та інтересів внутрішньо переміщених осіб.

Протягом 3-11 листопада 2018 року проректор ДДУВС Лариса Наливайко та науковий співробітник Ірина Грицай в межах Проекту Ради Європи «Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень» у складі делегації від України здійснили робочу поїздку до Чорногорії та Боснії і Герцоговини – балканських держав, які зіткнулися з проблемою вимушеного переміщення. Мета поїздки – дослідження політики і практики соціального захисту внутрішньо переміщених осіб (ВПО), забезпечення довготривалих рішень на національному і місцевому рівнях.

03-04 квітня 2018 р. співробітники долучились до Міжнародної конференції «Права біженців та внутрішньо переміщених осіб: кращі європейські практики та шляхи їх імплементації в Україні», (Національна академія правових наук України, м. Харків);


22 травня 2019 р. відбувся міжнародний форум, присвячений проблематиці та перспективам реалізації Проекту Ради Європи «Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень». Проект імплементується в Україні в межах Плану дій Ради Європи для України на 2018 – 2021 роки. Підсумком заходу стала спільна розробка шляхів покращення законодавства України та пропозицій вдосконалення практики національних судів з питань внутрішнього переміщення у відповідності до стандартів Ради Європи. Також окреслено подальші моделі взаємодії Офісу Ради Європи в Україні та Навчально-наукової лабораторії дослідження проблем правового статусу внутрішньо переміщених осіб та забезпечення гендерної рівності. Наукові співробітники пройшли тренінг з питань ВПО та отримали сертифікати тьютерів (тренерів) для підготовки фахівців з захисту ВПО.

Науково-дослідна робота з проблем забезпечення гендерної рівності

Результати науково-практичних заходів знаходять своє практичне продовження у навчальному і виховному процесі, науковій та експертній діяльності.

Співробітники підготували та опублікували за напрямком наукових досліджень: 3 монографії, 6 колективних зарубіжних монографій, 5 навчальних посібників, 1 науково-публіцистична книгу, 109 наукових фахових статей, 6 методичних рекомендацій, збірників НПА – 2. Опубліковано 114 тез доповідей на наукових конференціях, підготовлено 14 студентських конкурсних наукових робіт та 89 студентських тез доповідей. Співробітниками ДДУВС підготовлено 8 грантових запитів.

Основні праці: Основні опубліковані роботи: . Gender equality principle in the state gender policy: practice of Ukraine and EU member states (Lublin, 2017); Основи теорії гендеру: юридичні, політологічні, філософські, лінгвістичні та культурологічні засади (Київ, 2018); Механізм забезпечення принципу гендерної рівності: теорія та практика: монографія (Київ, 2018); Ensuring the electoral rights of internally displaced persons at local elections: problems of theory and practice (Дніпро, 2018); Principle of Gender Equality in the Armed Forces of Ukraine: Problems and Prospects (Дніпро, 2018); Міжнародно-правові стандарти прав людини (Дніпро, 2019); Gender Budgeting as a Means of Ensuring the Gender Equality Principle (Riga, 2019); Internally Displaced Persons: Theoretical and Legal Aspects (Lublin, 2019); Основи гендерної рівності: навчальний посібник (Дніпро, 2019) та ін.

З проблематики гендерної рівності та запобігання і протидії гендерно обумовленому насильству, забезпечення прав і свобод ВПО здійснюється підготовка дисертаційних робіт на здобуття наукового ступеня доктора філософії – 5. У 2018 році співробітник ДДУВС Ірина Грицай захистила докторську дисертацію на тему «Принцип гендерної рівності та механізм його забезпечення: теоретико-правовий аспект» (науковий консультант – Лариса Наливайко).

Серед здобутків колективу є низка напрацювань навчально-методичного характеру.

Розроблено науково-методичні матеріали для ЗВО з вибіркових навчальних дисциплін «Основи теорії гендеру», «Європейське антидискримінаційне право», «Запобігання та протидія домашньому насильству», «Протидія домашньому насильству», «Протидія насильству в сім’ї», «Забезпечення прав людини в правоохоронній діяльності».

Співробітники ДДУВС стали членами робочої групи щодо розробки Методичних рекомендацій для патрульної поліції щодо попередження домашнього та гендерно-обумовленого насильства (спільно з Фондом народонаселення ООН, Патрульною поліцією Дніпропетровської області, Ювенальною поліцією Дніпропетровської області) під керівництвом Каспера Піка – Представника Фонду народонаселення ООН в Україні.

 

Навчальні та наукові здобутки ЗВО з проблематики гендерної рівності

З виховною метою для курсантів і студентів проводяться просвітницькі заходи, зустрічі з лідерами громадської думки, експертами, відомими особистостями, зокрема: лекція-бесіда «Жінка та війна» керівника Центру аеророзвідки М. Берлінської; патріотична акція «Оберіг для захисника»; презентація фільму «Війна – жіночого роду»; прем’єрний показ робіт Молодіжного конкурсу зі створення мультиплікаційного фільму «Гендерна рівність: руйнуємо стереотипи»; презентація першого документального фільму про жінок на війні «Невидимий батальйон»; флешмоб «Найбільший хештег проекту «Я МАЮ ПРАВО!»; лекція Народного депутата України М. Іонової на тему «Вирішення проблем забезпечення гендерної рівності: краща практика європейських держав»; лекція-бесіда Почесного Посла Фонду ООН з питань народонаселення в Україні М. Єфросиніної на тему «Розвиток особистості через забезпечення гендерного паритету в суспільстві»;

лекція-бесіда Міністра у справах ветеранів І. Фріз; зустріч студентів і курсантів з директором Центру захисту дітей і молоді Загреба Г. Бульян Фландер та ін.

ДДУВС долучає здобувачів вищої освіти до наукових досліджень проблем забезпечення гендерної рівності, протидії домашньому насильству та захисту прав і свобод ВПО.

Здобувачами вищої освіти підготовлено з гендерної тематики 14 конкурсних наукових робіт, 23 наукові статті та 89 тез доповідей.

Студенти та курсанти ДДУВС щорічно беруть участь у наукових, творчих та практичних конкурсах. Серед них: конкурси наукових робіт Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства освіти і науки України; науково-популярний фестиваль «Ніч науки» (м. Дніпро), Міжнародний студентський саміт на тему: «Перспективи збереження і розвитку демократичних тенденцій функціонування держави в умовах загострення глобалізаційних викликів» (м. Дніпро); Форум з нагоди визначення переможців всеукраїнського конкурсу соціальних відеороликів на гендерну тематику «Гендерна політика» Дніпропетровської обласної ради (м. Дніпро); обласний конкурсу есе «Я – українець/українка» Дніпропетровської обласної ради (м. Дніпро) та ін.

Студентська команда, підготовлена проректором ДДУВС Ларисою Наливайко, посіла І місце у Всеукраїнському гендерному квесті проекту «Через рівність та порозуміння до захисту та безпеки», організованого Харківським національним університетом внутрішніх справ спільно з Урядовою уповноваженою з питань гендерної політики Катериною Левченко, Міністерством внутрішніх справ України та Харківською обласною державною адміністрацією (м. Харків, 2019).

Тренінг «Запобігання домашньому насильству, захист потерпілих, гендерна дискримінація: практика Європейського суду з прав людини», м. Дніпро, ГТУЮ в Дніпропетровській області.


Кількість переглядів сторінки: 1 675