Кафедра загальноправових дисциплін

Кафедра загальноправових дисциплін створена відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 08 квітня 2006 р. № 351 «Про затвердження штату Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ» і наказу ректора університету від 31 травня 2006 р. № 171.

Організаційно-управлінська робота кафедри загальноправових дисциплін спрямована на успішне виконання покладених на неї завдань. Кафедра є випусковою.

Кафедра загальноправових дисциплін Навчально-наукового інституту права та інноваційної освіти Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ – це базовий структурний підрозділ університету, що провадить освітню, методичну та наукову діяльність. Кафедра забезпечує підготовку здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського), другого (магістерського) та третього (освітньо-наукового) рівнів вищої освіти за освітніми програмими 081 «Право» та 262 «Правоохоронна діяльність».

Основними завданнями кафедри є:

  • реалізація освітніх програм, навчальних планів підготовки, перепідготовки й підвищення кваліфікації;
  • забезпечення якості вищої освіти – відповідності умов провадження освітньої діяльності та результатів навчання вимогам законодавства та стандартам вищої освіти, професійним та/або міжнародним стандартам, а також потребам заінтересованих сторін і суспільства;
  • створення освітнього середовища з урахуванням принципу академічної свободи учасників освітнього процесу – забезпечення їх самостійності і незалежності;
  • залучення провідних учених, практиків до проведення занять, контролю успішності студентів;
  • виховання здобувачів вищої освіти, формування особистості шляхом патріотичного, правового, екологічного та інших видів виховання, утвердження в учасників освітнього процесу моральних цінностей, соціальної активності, громадянської позиції та відповідальності, здорового способу життя, вміння вільно мислити та самоорганізовуватися в сучасних умовах;
  • проведення наукових досліджень, впровадження їх результатів в освітній процес і практику, залучення здобувачів вищої освіти до наукової роботи;
  • налагодження міжнародних зв’язків, взаємодія з роботодавцями та іншими стейкхолдерами;
  • узагальнення та впровадження передового вітчизняного та міжнародного досвіду провадження освітньої діяльності;
  • організація, координація роботи юридичної клініки «Істина».

Робота кафедри ґрунтується на принципах: людиноцентризму, студентоцентризму; забезпечення якості освіти та якості освітньої діяльності; наукового характеру освіти; інтеграції з ринком праці; академічної доброчесності та академічної свободи; гуманізму; єдності навчання, виховання та розвитку; виховання патріотизму, поваги до культурних цінностей Українського народу, його історико-культурного надбання і традицій; формування усвідомленої потреби в дотриманні Конституції та законів України, нетерпимості до їх порушення; формування поваги до прав і свобод людини; формування громадянської культури та культури демократії; невтручання політичних партій, релігійних організацій в освітній процес; сприяння навчанню впродовж життя; інтеграції у міжнародний освітній та науковий простір; нетерпимості до проявів корупції та хабарництва.

Кафедра реалізує принцип студентоцентрованого навчання, що передбачає:

– заохочення здобувачів вищої освіти до ролі автономних і відповідальних суб’єктів освітнього процесу;

– створення освітнього середовища, орієнтованого на задоволення потреб та інтересів здобувачів вищої освіти, зокрема надання можливостей для формування індивідуальної освітньої траєкторії;

– побудову освітнього процесу на засадах взаємної поваги і партнерства між учасниками освітнього процесу;

 

Завідувач кафедри загальноправових дисциплін – кандидат юридичних наук, доцент Кулініч Ольга Олександрівна.

Посилання на наукові праці: Google Scholar

E-mail: kulinich.olga@ukr.net

каб. 226

 

Нині до складу кафедри загальноправових дисциплін входять науково-педагогічні працівники: професор кафедри Добробог Людмила Миколаївна, д.ю.н., професор; доцент кафедри Чепік-Трегубенко Ольга Сергіївна, к.ю.н.; доцент кафедри Талдикін Олександр Васильович, к.ю.н., доцент; доцент кафедри Степаненко Кирило Володимирович, к.ю.н., доцент; доцент кафедри Тищенкова Ірина Олександрівна, к.ю.н., доцент; доцент кафедри Мінакова Євгенія Валеріївна, к.ю.н.; викладач кафедри Лавренко Дар’я Олександрівна; викладач кафедри Лебєдєва Юлія Владиславівна; викладач кафедри Чернобук Валентина Віталіївна; викладач кафедри Єдаменко Євген Анатолійович; викладач кафедри Петрушевська Валентина Костянтинівна; викладач кафедри Чалик Вадим Романович; викладач кафедри Гребененко Ірина Олександрівна.

Кафедра забезпечує викладання фундаментальних навчальних дисциплін – «Теорія держави і права», «Конституційне право», «Адміністративне право», «Міжнародне право». Також на кафедрі викладаються наступні навчальні дисципліни: «Історія держави та права»; «Історія держави та права України»; «Історія вчень про державу та право»; «Політичні та правові вчення: історія та сучасність»; «Юридична компаративістика»; «Соціологія права»; «Правознавство»; «Юридична деонтологія»; «Деонтологічні основи правоохоронної діяльності»; «Права, свободи та обов’язки людини та громадянина»; «Адміністративне право та процес»; «Адміністративний процес»; «Інформаційне право»; «Науково-правова діяльність (методологія та організація наукових досліджень) та академічна доброчесність»; «Публічне право: практика тлумачення і застосування»; «Нормотворча діяльність»; «Практика Європейського суду з прав людини»; «Право Європейського Союзу»; «Міжнародне публічне право»; «Поліцейська діяльність»; «Діяльність Національної поліції у забезпеченні публічної безпеки і порядку»; «Провадження у справах про адміністративні правопорушення»; «Заходи адміністративного примусу в діяльності Національної поліції»; «Адміністративно-юрисдикційна діяльність поліції»; «Актуальні проблеми правоохоронної діяльності»; «Партнерство поліції з іншими органами публічної адміністрації та суспільством»; «Актуальні проблеми превентивної діяльності органів Національної поліції»; «Актуальні проблеми захисту та дотримання прав людини в правоохоронній діяльності»; «Запобігання домашньому насильству»; «Міжнародний захист прав людини»; «Міжнародні стандарти прав людини у правоохоронній діяльності»; «Юридичне документознавство»; «Судова риторика» та інші. Вивчення навчальних дисциплін на кафедрі ґрунтується на останніх досягненнях вітчизняної та світової освіти, при цьому враховуються всі зміни в законодавстві, які пов’язані з розбудовою України як демократичної, соціальної і правової держави.

Усі дисципліни кафедри забезпечені авторськими навчально-методичними комплексами, рецензування яких здійснюється провідними науковцями інших закладів вищої освіти, науково-дослідних установ, досвідченими практичними працівниками правоохоронних, правозахисних органів та ін. До того ж навчальні дисципліни, що викладаються науково-педагогічними працівниками кафедри, забезпечені навчальною та науковою літературою. На кафедрі функціонує кафедральна бібліотека періодичних фахових видань та матеріалів міжнародних, всеукраїнських, регіональних наукових та науково-практичних конференцій, семінарів та круглих столів. Кафедральна бібліотека містить монографії, підручники, навчальні посібники, раритетні видання з теорії держави і права, конституційного права, адміністративного права, державного управління та ін.

Науково-педагогічними працівниками впроваджуються інтерактивні методи та форми навчання у навчально-виховний процес: візуалізовані лекції, дискусії, оксфордські дебати, інтеграційні ігри тощо. Кафедра використовує технічні засоби навчання, зокрема мультимедійне обладнання для проведення лекцій для здобувачів вищої освіти Навчально-наукового інституту права та інноваційної освіти та викладачів, які навчаються в «Школі педагогічної майстерності».

У відкритій залі судових засідань Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ науково-педагогічними працівниками кафедри загальноправових дисциплін системно проводяться модельні судові засідання із залученням практичних працівників (суддів, адвокатів, прокурорів та ін.).

Кафедра є потужним осередком наукової та науково-організаційної діяльності. За ініціативи науково-педагогічних працівників проводяться міжнародні, всеукраїнські та регіональні конференції, форуми, круглі столи.

Кафедра реалізує наукову тему «Теоретико-методологічні та прикладні проблеми державотворення та правотворення в Україні» (реєстраційний номер 0118U100436).

Одним із пріоритетних напрямів діяльності кафедри є залучення здобувачів вищої освіти до науково-дослідницької діяльності. Основними формами роботи у цьому напрямі є діяльність наукового гуртка, індивідуальна робота з обдарованою молоддю, здійснення керівництва за написанням наукових робіт, підготовкою наукових доповідей і повідомлень.

З вересня 2011 р. на кафедрі функціонує науковий гурток «Актуальні проблеми конституційного та адміністративного права». Члени наукового гуртка беруть активну участь у міжнародних, всеукраїнських та регіональних наукових і науково-практичних конференціях, круглих столах, семінарах, а також міжнародних, всеукраїнських та регіональних конкурсах і олімпіадах. Результатами роботи здобувачів вищої освіти Навчально-наукового інституту права та інноваційної освіти у межах наукового гуртка є систематичні виступи на науково-практичних заходах як в університеті, так і поза його межами, підготовка наукових робіт на конкурси різних рівнів, опубліковані наукові статті та тези доповідей у збірниках конференцій та фахових юридичних журналах.

Науковий гурток кафедри «Актуальні проблеми конституційного та адміністративного права» за оцінюванням науково-дослідницької діяльності здобувачів вищої освіти Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ посідає І місце.

Окремо слід відзначити унікальну подію для української юридичної науки, розбудови правової держави та формування громадянського суспільства, яка відбулася 14 травня 2015 р. на базі ДДУВС – Перший Всеукраїнський студентський саміт. Ініціаторами Саміту виступили викладачі кафедри загальноправових дисциплін. З 2016 р. захід отримав міжнародний статус, з цього часу кожного року проводиться Міжнародний студентський саміт на тему «Права людини в умовах сучасних глобалізаційних викликів». Захід організовано для активної студентської молоді, яка прагне постійного розвитку та вдосконалення знань з актуальних питань сучасних процесів державотворення, правотворення та правозастосування.

Співорганізаторами заходу виступають Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ та Всеукраїнська громадська організація «Асоціація українських правників». Щороку у Саміті з проєктом беруть участь студенти майже зі всіх регіонів нашої держави та із зарубіжних країн (Сполучені Штати Америки, Німеччина, Румунія, Білорусь, Польща, Казахстан та ін.). Оцінювання проєктів учасників Міжнародного студентського саміту здійснюється міжнародним журі у складі визнаних національних та міжнародних фахівців у сфері права, представників органів влади, політиків та ін. Учасники Саміту та громадськість відзначають високий міжнародний рівень його проведення та важливе теоретико-прикладне значення цього заходу.

Юридична клініка «Істина» є членом Асоціації юридичних клінік України, у роботі якої беруть участь науково-педагогічні працівники майже усіх кафедр університету, а також запрошені практичні працівники, які долучаються до консультування клієнтів, проведення майстер-класів, тренінгів, інтерактивів, так і організації, з якими налагоджений тісний контакт для досягнення позитивного результату у вирішенні питань клієнтів юридичної клініки.

За час функціонування юридичної клініки «Істина» було взято участь у понад 70 конкурсах із інтерв’ювання та знання права, а саме у щорічній Національній Олімпіаді юридичних клінік України з консультування клієнтів англійською мовою; Всеукраїнському правовому ВІП-турнірі серед студентів юридичних факультетів закладів вищої освіти України; Проєкті «Консультації юридичних клінік для споживачів фінансових послуг»; З’їздах та школах Асоціації юридичних клінік України; І Всеукраїнському форумі «Право&Свідомість»; Турнірі з консультування з фінансових питань, Мут Кортах Правокатора тощо.

Разом із активною навчально-науковою діяльністю науково-педагогічні працівники кафедри організовують для здобувачів вищої освіти науково- та практично-пізнавальні екскурсії Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Дніпропетровської обласної ради, Дніпропетровського окружного адміністративного суду, Третього апеляційного адміністративного суду, Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Дніпропетровській області тощо з метою ознайомлення майбутніх спеціалістів зі специфікою функціонування різних державних установ.

Важливим напрямом роботи кафедри загальноправових дисциплін є підготовка талановитої учнівської молоді на базі Комунального позашкільного навчального закладу «Мала академія наук». Науково-педагогічні працівники кафедри входять до складу журі секції «Правознавство» відділення «Філософія та суспільствознавство». Результатами цієї роботи є отримання призових місць загальнодержавного рівня учнями КПНЗ «Мала академія наук» на всеукраїнському рівні.

Кафедра загальноправових дисциплін має сучасну матеріально-технічну базу, яка постійно вдосконалюється. На кафедрі функціонує навчально-методичний кабінет, для всебічного сприяння підвищенню якості викладання навчальних дисциплін (курсів), надання допомоги науково-педагогічному складу кафедри у проведенні навчально-методичної, наукової, виховної та організаційної роботи щодо формування нової генерації висококваліфікованих спеціалістів тощо.

Кафедра підтримує наукові зв’язки з вітчизняними та зарубіжними науково-дослідними організаціями та вищими навчальними закладами: НАПрН України, Національним юридичним університетом імені Ярослава Мудрого, Інститутом держави і права ім. В.М. Корецького, Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, Національним університетом біоресурсів і природокористування України, Харківським національним університетом внутрішніх справ, Хмельницьким університетом управління та права, Класичним приватним університетом, Дніпропетровським національним університетом імені Олеся Гончара, Університетом митної справи та фінансів, Львівським державним університетом внутрішніх справ тощо. Тісна взаємодія налагоджена із практичними підрозділами правоохоронних та юридичних установ Дніпропетровської та Запорізької областей. Кафедра активно співпрацює з органами публічної влади – Конституційним Судом України, Дніпропетровською обласною державною адміністрацію, Дніпропетровською обласною радою, Дніпропетровським окружним адміністративним судом та ін.; з міжнародними організаціями: Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини, громадською організацією «Ла Страда – Україна», громадськими організаціями «Жінки плюс», «Гендерний клуб «Дніпро», «Промінь Дніпро» та ін.

Кафедра здійснює актівну співпрацю з професійними громадськими організаціями – Всеукраїнською громадською організацією «Асоціація українських правників», Громадською організацією «Українська асоціація представниць правоохоронних органів» та Громадською організацією «Союз юристів України».

Одним із пріоритетних напрямів роботи кафедри загальноправових дисциплін є організація та проведення конференцій, семінарів, круглих столів, а також участь у заходах науково-практичного характеру, що проводяться на базі інших ЗВО. Кафедра щорічно організовує та бере участь у проведенні наукових заходів. Співробітники кафедри є активними учасниками науково-практичних заходів, що відбуваються на базі інших закладів вищої освіти як України, так і Великобританії, Франції, Італії, Польщі, Чехії, Словенії, Молдови, Вірменії та ін.

Діяльність кафедри висвітлювалась на офіційних веб-сайтах ДДУВС, Дніпропетровської обласної державної адміністрації, органів національної поліції, громадських організацій та у засобах масової інформації.

День проведення консультацій науково-педагогічними працівниками кафедри згідно затвердженого графіку та щовівторка з 14.30 до 17.00.

Кафедра загальноправових дисциплін знаходиться на 2-му поверсі університету, каб. 210, 213, 219, 226, 231, 232, 236.

Зворотній зв’язок: kafedra_zpd@ukr.net та k_zpd@dduvs.in.ua.

Правила прийому, умови вступу, терміни та вартість навчання


39 596