Країни Балтії побоюються, що припинення вогню в Україні посилить ризик для них

Міністри оборони країн Балтії попередили, що припинення вогню в Україні різко підвищить загрозу безпеці їхнього регіону, оскільки країна-агресор Росія продовжить реалізацію планів щодо переозброєння та передислокації військ на північно-східний фланг НАТО. Про це 30 березня пише Financial Times.

Естонія, Латвія й Литва зазначили, що Кремль уже виклав плани щодо збільшення військового виробництва та розміщення додаткових військ уздовж їхніх кордонів. Як сказав міністр оборони Естонії Ханно Певкур, коли війну в Україні зупинять, Росія дуже швидко перерозподілить свої сили. За його словами, це також означає, що рівень загрози значно зросте дуже швидко.

Його литовська колега Довіле Шакалієне зробила аналогічні заяви під час свого візиту до Великобританії. Вона наголосила, що Росія не зупинить своєї агресії, а використає припинення вогню для зміцнення своїх військових можливостей.

Як пише Financial Times, припинення бойових дій дало б Росії шанс виконати свої плани на 2022 рік щодо формування 1,5-мільйонної армії й додавання цілого нового армійського корпусу на півночі, подвоївши чисельність військ поблизу Фінляндії і Балтії.

Певкур заявив, що із 600 тис. російських військових, які зараз перебувають в Україні, 300 тис., імовірно, передислокують. Водночас, за словами міністра, вони не повернуться у різні частини Росії, тому що зарплата, яку вони отримують в армії, у 5–10 разів вища, ніж у цивільному секторі.

Країни Балтії особливо стурбовані великомасштабними військовими навчаннями “Захід”, які відбудуться цієї осені неподалік їхніх кордонів у Росії й Білорусі. Навчання імітують конфлікт із країнами НАТО й охоплюють десятки тисяч солдатів, танків, літаків та артилерії.

Обидва міністри також застерегли від передислокації будь-яких військ НАТО зі своїх країн для формування так званих європейських сил стримування, які скерують в Україну після завершення бойових дій. Це, за їхніми словами, загрожує безпеці східного флангу НАТО.

Країни східного флангу НАТО, включно з Польщею й Румунією, заявили, що не можуть узяти на себе зобов’язання з розміщення військ в Україні на шкоду власній безпеці. Естонія також заперечує проти планів Великобританії з передислокації в Україну британських сил, призначених для оборони Балтії.

Зараз Литву захищає німецька бригада, яка має прибути на її територію найближчими місяцями. Латвію захищають багатонаціональні сили на чолі з Канадою, а Естонію – британська бригада, яку можуть скерувати з Великобританії у найкоротші строки.

Пов'язані публікації